Basofiler ökade

En ökning av basofiler i blodet är en process med överdriven produktion av dessa komponenter, vilket kan orsakas av en viss sjukdom eller påverkan av externa negativa faktorer för hälsan. Anledningarna till att basofilerna ökas kan endast bestämmas med laboratorie- och instrumentforskningsmetoder..

Förhöjda basofiler i blodet har ingen specifik klinisk manifestation - symptomen kommer att bero på den underliggande faktorn. Det är därför om du mår dåligt måste du träffa en läkare och inte behandla dig själv.

Terapeutiska åtgärder väljs på individuell basis, beroende på vad som ledde till ett ökat antal basofiler i blodet. Detsamma kan sägas för prognoser..

Etiologi

Basofiler är element i leukocyter. Anledningarna till att basofiler är över normala kan vara följande:

  • sjukdomar i det hematopoietiska systemet;
  • olika typer av anemi;
  • onkologiska sjukdomar;
  • patologiska processer i benmärgen;
  • allergiska reaktioner;
  • infektionssjukdomar;
  • Hodgkins sjukdom (lymfogranulomatos);
  • gastroenterologiska sjukdomar;
  • akut järnbrist.

Dessutom finns det fysiologiska skäl till att basofilerna i blodet ökar:

  • postoperativ period efter borttagning av mjälten;
  • tar hormonella läkemedel
  • återhämtningsperiod efter en långvarig infektiös eller inflammatorisk sjukdom;
  • tid före menstruation hos kvinnor.

Endast en läkare kan fastställa exakt varför basofiler är förhöjda hos en vuxen - man kan inte oberoende jämföra de befintliga symtomen med sjukdomen och utföra terapeutiska åtgärder baserat på detta.

Symtom

Eftersom en ökning av dessa celler i blodet inte är en separat sjukdom, utan kroppens svar på en viss stimulans, finns det ingen specifik klinisk bild. Symtom beror på den bakomliggande faktorn och kan inkludera följande:

  • störningar i mag-tarmkanalen: illamående och kräkningar efter ätande, dyspeptiska störningar, diarré och förstoppning, buksmärta;
  • huvudvärk;
  • yrsel;
  • svaghet, växande sjukdom
  • hudens blekhet
  • utslag på huden, som kan åtföljas av klåda och rodnad;
  • rinit
  • ökad lakrimation.

En liknande klinisk bild kan vara en manifestation av inte bara ett ökat antal basofiler utan också andra sjukdomar. Endast en läkare kan tolka symtomen korrekt..

Diagnostik

Räkningen av basofiler i blodet utförs genom ett allmänt blodprov. Provtagningen av vätska för forskning tas från fingret. Analysen ska utföras på fastande mage, dagen innan, bör du följa en lätt diet och vägra att ta mediciner, om möjligt.

Analysen tar inte bara hänsyn till ökningen av dessa celler i blodet. Hela leukocytformeln och det absoluta innehållet av basofiler undersöks. Oftast beaktas följande kombinationer:

  • förhöjda eosinofiler och basofiler indikerar en allergisk reaktion eller parasitinfektion;
  • lymfocyter och basofiler ökas - en indikation på smittsamma och virussjukdomar.

Om det visar sig att basofilerna är för höga kan läkaren ordinera en andra KLA för att utesluta ett fel.

Behandling

Det finns inga läkemedel som reglerar mängden basofiler i blodet, så behandlingen bör endast baseras på ett integrerat tillvägagångssätt.

Terapeutiska åtgärder baseras på följande metoder:

  • tar mediciner;
  • korrigering av näring, efterlevnad av kostnäring;
  • sjukgymnastikprocedurer;
  • utför en operation om konservativa metoder inte ger det önskade resultatet eller inte alls rekommenderas i detta fall.

Näring: Du bör utesluta livsmedel som leder till en ökning av basofiler från kosten och berika kosten med vitaminer, mineraler och fördelaktiga spårämnen.

Ytterligare förutsägelser beror på formen av den underliggande sjukdomen, kursens svårighetsgrad, allmänna hälsoindikatorer, samt tidigheten för starten av terapeutiska åtgärder.

Förebyggande

Det finns inga specifika förebyggande åtgärder för en sådan patologisk process. Du kan minska risken för dess utveckling om du tillämpar följande i praktiken:

  • stärka immunförsvaret
  • observera hygien;
  • undvik allergener och, om det finns en benägenhet för allergiska reaktioner, ta antihistaminer i rätt tid;
  • utföra förebyggande av smittsamma och parasitiska sjukdomar.

Dessutom måste du systematiskt genomgå en medicinsk undersökning för tidig diagnos eller förebyggande av en viss sjukdom. Om du mår dåligt måste du träffa en läkare och inte självmedicinera.

Basofiler är förhöjda hos en vuxen

Basofiler (BASO, BA) är en liten population av leukocyter. Cytoplasman i denna grupp av celler innehåller granuler fyllda med aktiva substanser. Om de relativa basofilerna hos vuxna i blodet är mer än 1% och de absoluta är mer än 0,65 * 10 9 / l, indikerar detta inflammation, allergier och innebär att testresultaten ökas.

En sådan ökning av basofiler i blodet kallas basofili, det förekommer ganska sällan och indikerar främst allergier, inflammation, helminthiasis, sällan - ett brott mot hematopoies.

Orsaker till en ökning av basofiler

Basofiler, tillsammans med lymfocyter, eosinofiler, immunglobuliner (Ig), tillhör immunförsvaret, är involverade i bildandet av ett allergiskt svar och anthelmintiskt försvar. I fokus för en inflammatorisk eller allergisk reaktion ökar innehållet i BASO, eosinofiler och IgE samtidigt.

Anledningarna till att basofiler kan öka i blodet hos vuxna män och kvinnor är:

  • akuta infektioner orsakade av andningsvirus, vattkopporvirus;
  • allergi;
  • helminthiasis;
  • införandet av serum eller annat främmande protein;
  • inflammatoriska sjukdomar av infektiöst och icke-infektiöst ursprung - tuberkulos, ulcerös kolit, hepatit, bihåleinflammation, nefros;
  • ägglossningsperioden hos kvinnor;
  • endokrina störningar - hypotyreos, insulinberoende diabetes, höga östrogennivåer;
  • tar östrogener, läkemedel mot sköldkörteln;
  • Järnbristanemi;
  • splenektomi;
  • påfrestning;
  • patologi av hematopoies:
    • malign - kronisk myeloid leukemi, akut och kronisk basofil leukemi, myelofibros;
    • polycytemia vera eller erytremi;
  • autoimmuna störningar - reumatoid artrit, dermatit;
  • Hodgkins sjukdom - onkologi i lymfsystemet.

Ökad BASO kan orsakas av kvinnor av en ganska vanlig orsak som hypotyreos. Dysfunktion i sköldkörteln indikeras av en minskning av innehållet i sköldkörtelstimulerande hormoner, en försämring av arbetsförmågan, fetma, hos vuxna, ödem i ögonbanorna bildas, hörselnedsättning på grund av ödem i Eustachian-röret, rösten blir grov.

Förhöjda basofiler hos vuxna kan innebära att man arbetar under ogynnsamma förhållanden. Ökad BASO hos radiologer, detta fenomen förklaras av det faktum att de ständigt utsätts för små doser av strålning.

En ökning av testresultaten indikerar inte alltid en sjukdom. Förhöjda basofiler i analysen hos kvinnor kan indikera en hög mängd av hormonet östrogen, vilket innebär att förändringen i innehållet av BASO i blodet beror på fasen i menstruationscykeln..

Ökade granulocyter under ägglossningen, under de första dagarna av cykeln, under graviditetens första trimester.

Basofiler mot allergier

Orsakerna till ökningen av innehållet av basofiler i blodet är allergier:

  • omedelbar typ - utvecklas omedelbart, går med skador på sina egna vävnader, manifesterad av anafylaktisk chock, urtikaria;
  • fördröjd typ - bildad inom 2 dagar, manifesterad av astma, kontaktdermatit, autoimmuna patologier.

En ökning av basofiler orsakas av en ökning av koncentrationen av IgE i blodet - det viktigaste immunglobulinet som är involverat i bildandet av ett allergiskt svar på närvaron av ett antigen. I början av en omedelbar typ av allergisk reaktion - urtikaria, anafylaksi minskar mängden BA.

Detta innebär att granulocyter aktivt rusar till fokus för en allergisk reaktion, varigenom innehållet i denna population i blodomloppet minskar. Benmärgen kompenserar snabbt för bristen på basofila granulocyter, och under de följande dagarna observeras en ökad nivå av BA.

När basofiler, eosinofiler, IgE är förhöjda i blodet, indikerar detta bildandet av en allergi, men en sådan överträdelse förekommer oftare hos ett barn än hos en vuxen.

Hos vuxna är allergier kroniska. Dessutom kan allergiska sjukdomar hos vuxna förekomma i form när till exempel atopisk dermatit åtföljs av bronkialastma, allergisk konjunktivit eller hösnuva.

En ökning av basofiler med allergier indikeras av deras lilla avvikelse från normen. Så, den relativa BA vid atopisk dermatit är 1% - 2%, medan normen hos kvinnor och män är från 0% till 1%.

Blodprov för erytremi

Indikatorn för innehållet av absoluta basofiler i resultaten av en studie av erytremi, en kronisk sjukdom som påverkar benmärgen och orsakar en ökad produktion av alla typer av blodkroppar hos vuxna..

För det mesta är vuxna sjuka med erytremi. Hos barn under 5 år förekommer inte erytremi. Bildandet av erytremi hos vuxna säger:

  • långvarig oavbruten blödning efter tanduttag;
  • huvudvärk, svaghet
  • rodnad i fingertopparna med brännande smärta;
  • svår klåda i huden efter kontakt med vatten - efter tvätt, simning;
  • hud manifestationer av allergier.

I ett blodprov, i början av erytremi, finns det ökade nivåer av erytrocyter, blodplättar och basofiler. Det finns en ökning av mjälten, uppkomsten av tromboflebit, blodproppar i venerna och artärerna i extremiteterna.

När sjukdomen fortskrider, förutom basofili, erytrocytos och trombocytos, uppträder stora blodplättar i blodet, antalet neutrofiler ökar, leukocytos är mer än 15 * 10 9 / l.

I det stadium av expanderad erytremi, som oftare observeras hos vuxna redan i åldern, observeras utarmning av kroppen och det hematopoietiska systemet. Patienten har en minskning av basofiler, leukocyter, blodplättar. Detta innebär att en vuxen har ökad blödning och ökad risk för stroke, hjärtinfarkt..

Basofiler vid diagnos

Basofila granulocyter är en del av immunsystemet. Och när basofilerna är mycket högre än normen och deras indikatorer är 3% eller mer, betyder det att en aktiv process utvecklas i kroppen, vilket orsakar patologiska förändringar i immunsystemet.

Ett fel i immunsystemets funktion hos vuxna kan indikera onkologi. Om en ökning av BA är associerad med ökade monocyter till 11% och högre, är det absolut nödvändigt att screenas för cancer i inre organ..

I de inledande stadierna av myeloisk leukemi, Hodgkins sjukdom, åtföljs förhöjda BASO av höga eosinofiler. Förhöjda basofiler hos kvinnor kan orsakas av hypotyreos, och en annan vanlig orsak till basofili i blodet hos vuxna kan vara järnbristanemi..

Vid hypotyreos kombineras förhöjda basofiler med minskat hemoglobin, normal eller något minskad erytrocyter. Vid järnbristanemi, ökad basofil, minskad genomsnittlig erytrocytvolym (MCV), erytrocythemoglobin (MHC), lågt hemoglobin och hematokrit.

Basofil leukemi

Basofil leukemi är en malign blodsjukdom som åtföljs av en ihållande ökning av BASO, liksom uppkomsten av atypiska och omogna former av basofila granulocyter i blodomloppet..

Anomalier av basofila leukocyter är associerade med genmutationer, inklusive de som orsakas av överföringen av kromosom 9 till kromosom 22 - den så kallade filodelfiska kromosomen.

Basofil leukemi är extremt sällsynt, bildandet av denna patologi säger:

  • temperatur ökning;
  • värmevallningar;
  • svettas;
  • obehag;
  • förstoring av levern, mjälten på grund av ackumulering av tumörceller i dessa organ.

Den ökade sannolikheten för basofil leukemi indikeras av en samtidig ökning, tillsammans med BA, i nivån av eosinofiler och neutrofiler..

Vad ska man göra när basofiler är förhöjda

När en ökning av basofiler orsakas av sjukdomar kommer indikatorerna att återgå till det normala efter att orsaken till deras avvikelse från normen har eliminerats. Om orsaken till ökningen av testresultaten var järnbristanemi, betyder det att du bör se över kosten, introducera den:

  • livsmedel som innehåller järn - kycklinglever, skaldjur, bovete;
  • vitaminerna B9 och B12, utan vilka järn inte kan absorberas.

Behandling av sjukdomar där det finns en ökning av basofiler, återför indikatorerna för denna population av leukocyter till det normala. Men ibland upptäcks förhöjda basofiler hos friska människor under klinisk undersökning.

Om hos kvinnor en sådan avvikelse orsakas av preventivmedel och basofilerna i analysen ökar något, betyder det att efter att läkemedlet har avbrutits försvinner orsaken till överträdelsen och blodräkningarna normaliseras.

När avvikelsen från normen är liten och analysresultaten ligger inom 2-3% betyder det inte att personen är sjuk. Detta innehåll av basofila granulocyter betraktas som en variant av normen..

Det är dock tillrådligt att genomföra en fullständig undersökning, särskilt att vara uppmärksam på tillståndet i mag-tarmsystemet. Den latenta anledningen till ökningen av blodbasofiler hos vuxna kan vara kronisk inflammation i mag-tarmkanalen - kolit, enterokolit, magsår, tarmsår.

För att sänka basofilerna i sådana fall, förutom huvudbehandlingen, använder de sig av att ändra kosten. BASO-blodnivåerna normaliseras hos vuxna om det finns tillräckligt med grönsaker, frukt, mejeriprodukter, fisk i kosten.

Vad man ska göra när basofilnivåerna stiger och vad det kan betyda?

Materialet publiceras endast i informationssyfte och är inte ett recept för behandling! Vi rekommenderar att du konsulterar en hematolog på ditt sjukhus!

Medförfattare: Natalia Markovets, hematolog

En ökad nivå av basofiler signalerar problem i kroppen. Dessa celler är ett slags indikatorer, så om det finns avvikelser bör du söka läkarvård och ta reda på orsaken till ökningen i antalet..

Innehåll:

Om det enligt resultaten av ett blodprov visade sig att basofilerna är förhöjda, finns det en allvarlig anledning att oroa sig. Antalet av dessa blodkroppar är obetydligt, men deras roll för kroppen är enorm. Det är därför som avvikelser inte bör ignoreras..

Basofiler under ett mikroskop

Vad är basofiler?

Låt oss först överväga vilken typ av celler de är - basofiler. De tillhör kategorin leukocyter, det vill säga vita blodkroppar. Detta är en speciell form av så kallade granulocyter. De deltar indirekt i kroppens försvar mot infektioner och irriterande ämnen..

Typer av granulocytiska leukocyter

Utbildningens natur och innehållets norm

Basofiler bildas i benmärgen, nämligen i den granulocytiska processen. De kommer in i perifert blodomlopp och fördelas därigenom i vävnaderna. Där utför de sina funktioner och stannar i kroppen i upp till tolv dagar..

Människokroppen producerar små mängder basofiler. Normen i förhållande till den totala lymfocytiska formeln varierar från 0,5-1%. Denna mängd är tillräckligt för hälsosam aktivitet, och eventuella avvikelser indikerar ofta patologiska processer. Normens absoluta värde är 0,01-0,065 * 10 9 enheter per liter blod.

Former av leukocyterAntal vita blodkroppar
%absoluta värden (X 10 9 / l)
Stab neutrofiler1-60,04-0,3
Segmenterade neutrofiler47-722,0-5,5
Eosinofiler0,5-50,02-0,3
Basofiler0-10,0-0,065
Lymfocyter19-371,2-3,0
Monocyter3-110,09-0,6

Tabell: Normer för innehållet av basofiler och andra former av leukocyter

Om en vuxen har förhöjda basofiler kallas detta tillstånd basofili. Mindre svängningar är tillåtna i vissa kategorier av människor, till exempel hos kvinnor, vilket är förknippat med menstruationscykeln och hormoner.

För att förstå vad basofiler är i ett blodprov måste du titta närmare på deras funktioner..

Monocyter är en grupp celler, en undertyp av leukocyter. Deras huvudfunktioner är att upprätthålla det mänskliga immunsystemet, förhindra utvecklingen av infektioner, bekämpa cancer och parasiter. Eftersom dessa celler påverkar lymfocyter spelar de således en viktig roll i hela det hematopoetiska systemet. Vad säger den ökade och minskade nivån av monocyter??

Cellfunktioner

Basofili indikerar fel i vissa delar av kroppen, för vilka motsvarande celler är ansvariga.

Viktig! Basofiler är inte direkt inblandade i att upprätthålla immunitet. Andra grupper av lymfocyter spelar en aktiv roll.

Basofiler syntetiserar ämnen som serotonin, heparin, histamin, leukotriener, prostaglandiner, det vill säga högaktiva föreningar som kan påverka människans tillstånd när de möter en främmande stimulans.

Funktionen för denna typ av cell är som följer:

  • deltagande i allergiska reaktioner;
  • identifiering av foci för inflammation och infektioner;
  • framkalla sammandragning av släta muskler, accelererar blodflödet;
  • främja bildandet av nya kapillärer;
  • fagocytos;
  • reglera blodkoagulering.

Om basofilerna i blodet hos en vuxen är förhöjda betyder det att det i en eller flera riktningar finns ett behov av att öka antalet celler på grund av störningar i det normala livet.

Basofils grundläggande funktioner

Viktig! Huvuduppgiften är att känna igen och reagera på allergener. I detta fall kan reaktionen fortgå snabbt i form av anafylaktisk chock, när endast basofiler är inblandade. Med bindning av lymfocyter uppstår en fördröjd allergi, vilket är mindre farligt för människor.

Symtom och orsaker till en ökning

Det är ganska svårt att isolera specifika symtom att basofilerna i blodet ökar. Allt beror på orsaken som provocerade avvikelserna. I allmänhet kan följande förhållanden observeras:

  • svaghet;
  • liten temperaturökning;
  • hudutslag, klåda, rodnad;
  • hosta;
  • lakrimation, svullnad;
  • ledvärk;
  • kränkning av avföringen
  • spontana viktförändringar
  • förstoring av mjälten;
  • leverproblem.

Läs också artikeln om varför lymfocyter hos vuxna kan sänkas på vår webbplats.

Allergiska symtom kan indikera basofili

När nivån av basofiler stiger över normen, gör vissa tecken på patologi sig. Det är extremt sällsynt att inget tyder på tvekan. Frånvaron av symtom kan bero på förändringar i kroppen hos kvinnor (menstruation, ägglossning, graviditet).

Det händer också ofta att segmenterade neutrofiler är förhöjda i blodet. I det här fallet bör du bekanta dig mer med orsakerna till denna patologi..

Hos gravida kvinnor är mild basofili normal

De främsta orsakerna till basofili är följande:

  • reaktion på ett allergen;
  • kronisk bihåleinflammation
  • helminthiasis;
  • tidigt stadium av infektionssjukdomar;
  • utarmning av immunitet;
  • sjukdomar i det hematopoietiska systemet;
  • anemi;
  • Hodgkins lymfom;
  • dysfunktion i sköldkörteln, diabetes;
  • hepatit;
  • avlägsnad mjälte;
  • pulmonell onkologi;
  • kroniska gastrointestinala sjukdomar;
  • strålbehandling;
  • tar hormonella läkemedel.

För att ta reda på den exakta bilden och orsakerna till överträdelser är det nödvändigt att genomföra ett detaljerat blodprov, samt genomföra ett antal ytterligare studier. Detta gäller särskilt de patienter som misstänker att det finns allvarliga patologier..

Lösning på problemet

Det är möjligt att normalisera basofilindikatorn endast genom högkvalitativ behandling av den underliggande sjukdomen som provocerade ökningen. Först efter eliminering av irriterande är positiva förändringar möjliga.

När det gäller allergier, för att ta reda på vilka ämnen som orsakar den oönskade reaktionen, utförs ett basofilaktiveringstest. För detta används celler som erhållits från patientens blod. In vitro-metoden används för att inte riskera en persons hälsa och inte orsaka honom obehag under experimentet.

Obs: Kroppens reaktion på de använda ämnena möjliggör identifiering av tidigare okända potentiella källor till allergener. Ett sådant test är särskilt relevant i närvaro av atopisk dermatit..

Det är möjligt att normalisera basofiler i blodet när de delvis ökar på följande sätt:

  • sluta använda läkemedel som kan framkalla en ökad syntes av dessa celler;
  • berika menyn med järnhaltiga livsmedel;
  • eliminera vitamin B12-brist.

Det rekommenderas att fylla bristen på vitamin B12 och järn

I närvaro av basofili är det absolut nödvändigt att kontrollera med läkaren orsaken till dess utveckling och vidta åtgärder för att eliminera den. Även om det inte finns så många av dessa celler i människokroppen som det finns andra lymfocyter, kan en ökning av deras koncentration till och med med en liten andel negativt påverka hälsan och ibland till och med hota livet, som i fallet med en snabb allergisk reaktion.

Basofiler är förhöjda hos en vuxen vad handlar det om

Basofili hänvisar till ett tillstånd där det finns ett onormalt stort antal basofiler (även känt som basofila granulocyter) som cirkulerar i blodet. Detta ses oftast hos vuxna med en diagnos av myeloproliferativa neoplasmer, där benmärgen inte fungerar korrekt. Men det finns andra faktorer som bidrar till obalansen i blodkroppar. Det finns bara ett sätt att identifiera tillståndet - laboratorium.

Vad är basofiler?

Basofiler är en typ av granulat som innehåller vita blodkroppar (vita blodkroppar) i benmärgen: det bildar också röda blodkroppar och blodplättar. De är få och står för endast 0,01-0,3% av det totala antalet leukocyter. Även om de finns i små mängder, spelar basofiler en viktig roll för att hålla människokroppen säker genom att skydda kroppen från bakterier och parasiter. Men deras överproduktion är en oro som inte kan ignoreras..

Vad är orsaken till ökad basofil hos en vuxen?

Självbildande basofili är sällsynt men är ett symptom på kronisk myeloid leukemi. Ökningen av antalet celler är också associerad med ett brett spektrum av sjukdomar..

Myeloproliferativa neoplasmer (MES)

Eftersom basofiler bildas i benmärgen är deras ökade produktion associerad med myeloproliferativa neoplasmer, en grupp sjukdomar där ett alltför stort antal blodkroppar (blodplättar, leukocyter och röda blodkroppar) produceras. Det är särskilt vanligt hos patienter med kronisk myeloid leukemi (CML), en cancer som orsakar en överproduktion av en viss typ av vita blodkroppar som kallas granulocyter. Deras huvudtyper är basofiler, eosinofiler och neutrofiler. Processen kan bara identifieras på ett laboratorie sätt. Koncentrationen av basofiler ökar avsevärt - det är minst 20% av det totala antalet vita celler som cirkulerar i blodomloppet.

Onkologi

Karcinom är en cancertumör som bildas av celler som bildar epitelvävnader: denna typ av täcklinje leder till de inre ytorna i olika organ. Processen täcker också de yttre ytorna som involverar blodkärlen. Denna form av malign neoplasma leder till utveckling av basofili, som endast kan detekteras med en laboratoriemetod..

Lymfom

Förhöjda nivåer av basofiler i blodet är också associerade med Hodgkins lymfom, en form av cancer som orsakar en onormal ökning av antalet lymfocyter (vita blodkroppar). Neoplasman påverkar lymfsystemet och ökar vävnadsbildning. Eftersom lymfkörtlar bildas av dem - naturliga reservoarer av lymfocyter, tillsammans med en ökning av volymen av immunceller, noteras ofta en ökning av andra typer av vita blodkroppar, inklusive basofiler..

Allergi

Individuell intolerans mot vissa läkemedel, mat eller andra miljöfaktorer leder till en hög koncentration av basofiler. När kroppen utsätts för allergener aktiveras cellerna och histamin frigörs. Denna reaktion orsakar ett brett spektrum av symtom, inklusive rinnande näsa och rinnande ögon..

Inflammatoriska processer

Kronisk inflammation är också ansvarig för ökningen av basofila nivåer. Dessa celler spelar en viktig roll för att initiera det inflammatoriska svaret genom att frigöra irriterande kemikalier såsom histamin och serotonin. Detta leder till utvidgning av blodkärl, muskler i bronkialväggen (astma), vilket orsakar andningsproblem.

Infektion

Oavsett ursprung - vare sig det är en viral eller bakteriell sjukdom, väcker det kroppen för att öka produktionen av vita blodkroppar för att bekämpa patogenen. Detta händer oftare med influensa, vattkoppor, tuberkulos,
och vattkoppor.

Järnbrist

Järnbrist, vilket leder till anemi, kan också orsaka en ökning av basofiler. Med anemi är det en kraftig minskning av antalet friska röda blodkroppar. Kroppens hälsa beror främst på kostjärn för produktion av hemoglobin (ett rött, järnrikt protein). Det finns i röda blodkroppar (erytrocyter). Förmågan hos röda blodkroppar att transportera syre till olika delar av kroppen beror just på hemoglobin. Järnbrist i kosten leder dock till brist på detta ämne, vilket minskar antalet friska röda blodkroppar. Personer med järnbristanemi tenderar att visa höga nivåer av basofiler i blodet. Avvikelser från normen kan också observeras hos personer som lider av hemolytisk anemi..

Endokrinopati

Endokrinopati definieras som en störning i det endokrina systemet där körtlarna producerar hormoner och fungerar allvarligt. Det finns åtta endokrina körtlar, en av de viktigaste är sköldkörteln. En ökning av basofiler inträffar hos personer som diagnostiserats med hypotyreos - ett tillstånd där sköldkörteln blir hypofunktionell och producerar otillräckliga mängder hormoner.

Diabetes

När endokrinopati uppträder försämras bukspottkörtelns funktion (en annan endokrin körtel) synligt och orsakar diabetes mellitus, ett tillstånd där blodsockernivån är onormalt hög. Bukspottkörteln är involverad i produktionen av insulin, ett hormon som håller glukosnivåerna under kontroll. Ogynnsamma tillstånd i bukspottkörteln minskar utsöndringen av insulin, vilket orsakar kroniskt höga blodsockernivåer. Diabetes mellitus åtföljs av en ökning av koncentrationen av basofiler, vilket försämrar deras motståndskraft mot infektioner. Trots ökningen i volymen av immunceller är diabetiker känsliga för olika infektioner.

Halten av basofiler kommer också att vara hög under förhållanden som:

  • Inflammatorisk tarmsjukdom (Crohns sjukdom och ulcerös kolit).
  • Kroniskt eksem.
  • Reumatoid artrit.

Var och en av dessa tillstånd kännetecknas av en inflammatorisk process, som åtföljs av hudmanifestationer, en ökning av kroppstemperaturen och en försämring av det allmänna välbefinnandet..

Tecken på förhöjda basofiler

Symtom på patologier där koncentrationen av basofiler hos en vuxen ökar kommer att variera beroende på egenskaperna hos den bakomliggande orsaken. Till exempel orsakar myeloproliferativa neoplasmer ofta förstoring av mjälten, vilket resulterar i obehag i buken och uppblåsthet. Ett anemiskt tillstånd kännetecknas av svaghet, konstant trötthet och huvudvärk. Medan sköldkörtelproblem orsakar förstoppning, muskelsmärta, oförklarlig viktökning och ledstyvhet.

Behandling av tillståndet

Basofili på grund av en allergisk reaktion, infektion eller sköldkörtelproblem bör inte vara en anledning till oro, eftersom problemet kan lösas med lämpliga mediciner. Det är viktigt att söka medicinsk hjälp och undersökas i rätt tid. Det terapeutiska tillvägagångssättet kommer att involvera hormonbehandling, införande av antibiotika, återställande medel. En svårare situation är relaterad till uppkomsten av basofili, som utvecklas mot bakgrund av benmärgscancer. Detta problem kräver systemisk behandling av en onkolog. Specialisten kommer att erbjuda möjligheten till benmärgstransplantation.

Orsaker till en ökad nivå av basofiler i blodet - normen för ett barn, män och kvinnor, hur man sänker

Basofiler är en typ av vita blodkroppar som hjälper till att bibehålla immunförsvaret. Deras roll är att identifiera och förstöra cancerpatologier i ett tidigt skede. Dessutom hjälper vita kroppar till att dra åt sår och skär, förhindra allergiska reaktioner. Om basofiler är förhöjda i kroppen kan denna omständighet vara en följd av utvecklingen av olika sjukdomar, inklusive hypotyreos och polycytemi..

Vad är basofiler

Människokroppen producerar olika typer av vita blodkroppar. De arbetar för att bibehålla hälsan, skydda mot virus, bakterier, parasiter och svampinfektioner. Basofiler är en av de typer av sådana vita kroppar (utgör cirka 0,5% av totalen). De produceras i benmärgen, men ibland finns de i små mängder i alla vävnader i kroppen. Om nivån på dessa celler är låg är det associerat med en allvarlig allergisk reaktion. Däremot kan förhöjda basofiler i blodet bero på utvecklingen av vissa typer av cancer..

Vad är basofiler i blodet ansvariga för?

Basofils huvudroll är att förhindra att skadliga bakterier och infektioner kommer in i kroppen. Dessa celler hjälper till att läka sår, skär, bildar en skyddande skorpa (genom lymfocyter). Under läkningsprocessen inträffar förstörelsen av vita celler, klåda, irritation, vävnaderna nära såret kan svälla. Detta är dock inte allt. Basofiler utför flera ytterligare funktioner:

  1. De innehåller heparin (ett aktivt blodförtunnande medel) som förhindrar att blod koagulerar.
  2. De förhindrar uppkomsten av allergiska reaktioner, anafylaktisk chock. När immunsystemet exponeras för ökad exponering för antigener, frigör vita blodkroppar histamin, vilket främjar produktionen av specialmedel (antikroppar) som kallas immunglobulin. Det hjälper till att lindra kliande hud.
  3. Dödar parasiter som fästingar.
  4. Bekämpa gifter.
  • Stekt lever med lök: recept
  • Inåtväxt tånagel - behandling
  • Björksaft hemma

Graden av basofiler i blodet

En analys utförd i en klinisk miljö är det enda sättet att ta reda på om basofilerna är över normala. Ofta har en ökning av antalet vita blodkroppar inte tydliga symptom, så läkare hänvisar sällan en patient för kontroll. Orsaken till ökningen kan dock identifieras med leveransen av ett allmänt blodprov. Vad är normen för basofiler? Med hänsyn till individuella egenskaper bör det i människokroppen finnas mellan 1 och 300 av dem per pl (mikroliter).

Basofiler utgör endast 0,5% av alla leukocyter. Förutom denna typ av kropp finns följande i blodet:

  1. Neutrofiler. Detta är den största gruppen av leukocyter. De klarar allvarliga smittsamma tillstånd.
  2. Eosinofiler. Hjälper till att bekämpa parasitinfektioner.
  3. Lymfocyter är en del av immunsystemet, förhindrar invasion av patogener (bakterier, virus).
  4. Monocyter bekämpar antigener, infektioner i blodomloppet, hjälper till att reparera skadad vävnad, förstöra cancerceller.

Basofiler ökade

En ökning av basofiler kan hämma bildandet av nya blodkroppar. Som ett resultat utvecklas allvarliga patologiska tillstånd, till exempel kronisk myeloid leukemi. Basofili är inte alltid farligt, men en ökning av nivån av vita blodkroppar bör tas mycket noggrant. Detta kan indikera följande sjukdomar:

  • virusinfektioner (vattkoppor, tuberkulos);
  • inflammatoriska tarmprocesser;
  • Crohns sjukdom;
  • kronisk dermatit, bihåleinflammation;
  • kvävning, astma;
  • myeloproliferativa sjukdomar (polycytemi, myelofibros);
  • Hodgkins lymfom;
  • metaboliska sjukdomar (myxödem, hyperlipidemi);
  • hemolytisk anemi;
  • endokrina patologier (hypotyreos, ökade östrogennivåer).

Orsaker till en ökning av basofiler i blodet

Förekomsten av en normal nivå av vita blodkroppar bidrar till att bibehålla hälsan, är inblandad i skyddet mot infektioner. Om basofilerna i blodet är förhöjda kan detta indikera utvecklingen av farliga sjukdomar. En av dessa är benmärgscancer, vilket leder till produktion av ett stort antal granulocyter. I en sådan situation ökar basofiler snabbt och står för 20% av alla leukocyter. Vilka andra orsaker påverkar ökningen av antalet vita celler:

  • akuta virusinfektioner;
  • nässelfeber;
  • konsekvens av splenektomi (kirurgi);
  • myxödem;
  • att få antigen i blodet (allergi);
  • brist på järn;
  • ulcerös kolit
  • systemisk mastocytos;
  • maligna tumörer;
  • myeloproliferativa störningar (kronisk myeloid leukemi, myelofibros);
  • polycytemi.

Hos en vuxen

Basofiler kan tillsammans med andra subpopulationer av celler (eosinofiler, lymfocyter, monocyter) leda till en ökning av antalet leukocyter i blodet och utveckling av cancer. Vilka andra orsaker finns det för en ökning av vita blodkroppar i en vuxens kropp:

  • felaktig sköldkörtelfunktion;
  • lever- och njursjukdomar;
  • låga progesteronnivåer;
  • kollagen vaskulär sjukdom;
  • mjältpatologi;
  • astma;
  • allergiska reaktioner, överkänslighet mot vissa läkemedel;
  • diabetes;
  • virusinfektioner.

Ibland kan en ökning av basofiler i blodet observeras under behandling och intag av vissa läkemedel. När du får en liten dos strålning (röntgengenomgång) ökar nivån av vita blodkroppar, men det är helt normalt. Återhämtningsperioden efter en smittsam sjukdom kännetecknas också av en ökning av leukocyter. Detta antyder att kroppen kämpar hårt för hälsan..

Basofiler är förhöjda hos en vuxen - vad betyder det; normer och orsaker till basofili

Nu får du reda på vad detta betyder om basofiler ökade hos en vuxen till följd av ett blodprov. Leukocytformel är en studie för att dechiffrera antalet för varje subpopulation av leukocyter. Resultaten presenteras som en procentandel av varje typ av celler eller deras absoluta antal.

Normalt representerar basofiler den minsta populationen av leukocytceller. Genom deras antal bestäms närvaron eller frånvaron av en allergisk reaktion hos patienten. Men deras värde kan förändras mot bakgrund av andra patologier: onkologi, infektion eller inflammatoriska lesioner i tarmvävnader, vissa typer av anemier, njurskador etc..

Priset på analysen "Leukocytformel" i privata laboratorieavdelningar - från 150 rubel. Villkor för genomförande beror på laboratoriets arbetsbelastning, högst - 1 dag.

Vad är basofiler i ett blodprov?

Basofiler är en delmängd av vita blodkroppar. Ett utmärkande drag är kärnans förmåga att absorbera grundfärgen. Denna förmåga gör det enkelt att skilja basofiler från andra celler i blodet..

Minns att eosinofila granulocyter är intensivt rosa och neutrofiler absorberar sura och basiska färgämnen.

Med tanke på det höga innehållet av granuler av histamin, leukotriener, prostaglandiner och andra förmedlare av allergiska reaktioner är kärnan i cytoplasman praktiskt taget oskiljbar. Cellstorlekar i en jämförande aspekt överskrider betydligt representanter för andra leukocyt-subpopulationer: neutrofiler och eosinofiler.

Varför behövs basofiler??

Basofiler ansågs ursprungligen fungera som föregångare till mastceller i blodet. Grunden för detta uttalande var deras morfologiska och funktionella likhet. Båda typerna av celler innehåller granulat och allergimedlare i cytoplasman. Och vid kontakt med immunglobuliner i klass E frisätter de histamin.

En detaljerad studie av celler motbevisade dock detta antagande. Det visade sig att basofiler tränger in i blodomloppet från benmärgen som redan mognats, medan mastceller mognar i den mänskliga systemcirkulationen och först därefter kommer in i vävnadsceller. Det är rättvist att bara säga om förhållandet mellan dessa två typer av celler.

Basofils huvudroll: deltagande i utvecklingen av en allergisk reaktion - anafylaxi. Det uppstår mot bakgrund av upprepad kontakt av en person med ett ämne som han visar en individuell intolerans mot. Frekvensen av dödsfall når 20%. I detta fall ökas basofilerna i blodet till kritiska värden.

Mekanismen för försvarsreaktionen är baserad på förmågan att snabbt förstöra basofila granulocyter och frigöra deras cellulära innehåll. Vid kontakt med antigen-antikroppskomplexet upplöses också celler.

Allergiska medlare kommer in i blodomloppet i stora mängder, vilket utlöser ett typiskt immunsvar. Försvarsmekanismen låter dig blockera spridningen av toxiner genom organ och vävnader i människokroppen. En naturlig tillströmning av vätskor med olika typer av leukocyter sker på lokaliseringsplatsen..

En annan funktion är förmågan att tränga igenom blodkärlens väggar utanför deras gränser och fortsätta att existera i organens vävnader. I detta fall blir basofilerna fullfjädrade vävnadsmastceller..

Det finns information om deras fagocytiska aktivitet och förmåga att röra sig när de utsätts för en kemisk stimulans. Under naturliga förhållanden minimeras dock implementeringen av denna funktion..

Basofiler - normen för kvinnor, män och barn efter ålder i tabellen

I procenttal är antalet basofila granulocyter minimalt jämfört med neutrofiler, lymfocyter, monocyter och eosinofiler. Antalet celler beror inte på tid på dygnet, men för att uppnå de mest exakta resultaten rekommenderas att analysen görs på morgonen före 10:00.

Viktigt: graden av basofiler i kvinnor, män och barn är identisk.

Normala värden Procent av totalt antal leukocyter Absoluta värden
Ålder och kön spelar ingen roll0 - 1%0 - 0,09 * 109 / l

Det bör noteras att absoluta värden återspeglar en mer korrekt bild av hälsan än procent. Om en persons basofiler ökas i ett kliniskt blodprov ordineras en andra studie med en leukocytformel. Vid behov räknas antalet celler manuellt under ett mikroskop.

Om basofiler är förhöjda hos en vuxen, vad betyder detta??

Om basofiler är förhöjda hos en vuxen, antar läkaren initialt antagandet om utvecklingen av ett allergiskt svar. Allergener kan inkludera mat, växtpollen, mjäll och epitel av husdjur, kvalster, växtpollen och droger. Deras antal når tiotusentals, så bestämningen av ett specifikt allergen i praktiken är svårt (för detta utförs en uppsättning speciella tester med allergener).

Läkaren samlar in patientens historia, inklusive en ärftlig benägenhet för individuell intolerans mot olika ämnen. Diagnosen underlättas av information om människokroppens specifika reaktion vid kontakt med vissa allergener. Om det är omöjligt att bestämma irriterande genom allergisk historia, ett hudtest eller mätning av specifika klass E-immunglobuliner i blodet.

Komplexa allergiprodukter har utvecklats. Tack vare vilket det är möjligt att omedelbart fastställa patientens känslighet för 110 allergener från 50 källor. Bristen på tekniken till dess höga kostnad.

Om experter har uteslutit en allergisk reaktion och basofiler höjs även med upprepade tester, utförs ytterligare forskning.

Orsaker till vanliga sjukdomar

En av anledningarna till detta tillstånd är ulcerös kolit, när inflammation i slemhinnan i mänskligt kolon uppträder. Möjliga orsaker: ärftlig predisposition, infektion med patogener, komplikationer efter intag av p-piller eller rökning.

Basofiler över det normala bestäms i testresultaten för kronisk hemolytisk anemi. Förekomsten av sjukdomen är extremt sällsynt. Det manifesterar sig i form av okontrollerad förstörelse av blodröda blodkroppar. Som ett resultat aktiveras syntesen av erytrocyter i människokroppen och koncentrationen av deras sönderfallsprodukter ökar avsevärt.

Prognosen är vanligtvis bra. I fallet med utveckling av sjukdomen mot bakgrund av externa faktorer leder som regel deras upphävande till återhämtning. Undantaget är den medfödda formen av patologi, men i detta fall ger metoderna för modern medicin en person långvarig remission..

Patienten bör också kontrolleras för onkologiska sjukdomar av olika lokalisering. Först och främst är det nödvändigt att utesluta malign skada på cirkulationssystemet (leukemi). Som regel åtföljs dessa patologier av avvikelser från normen för alla parametrar i det kliniska blodprovet..

Trots det faktum att fagocytos inte är huvudfunktionen hos basofila granulocyter, kan deras ökning observeras under infektiösa infektioner. Till exempel tuberkulos, vattkoppor eller virusinfluensa. Aktivering av mänsklig immunitet och förbättrad produktion av alla skyddande blodkroppar sker.

Nivån av basofiler kan också öka med kronisk myeloisk leukemi (eosinofil-basofila föreningar), myxödem (minskad syntes av sköldkörtelhormoner), nefros, Hodgkins sjukdom, efter splenektomi, liksom under behandling med östrogen- och antityroidläkemedel.

Vad betyder detta när basofilerna är förhöjda hos ett barn?

Orsakerna till ökningen av basofiler hos ett barn är inte alltid patologiska. En kortvarig ökning av deras koncentration observeras hos barn med:

  • behovet av att ta mediciner. Speciellt om de innehåller komponenter som orsakar en allergisk reaktion;
  • införandet av främmande proteiner;
  • en latent inflammatorisk process som inte manifesterar sig i form av kliniska symtom. I det här fallet rekommenderas det att genomgå en omfattande undersökning och utesluta trög inflammation;
  • nyligen vaccinerat eller insektsbett som kan utlösa ett allergiskt svar.

Så oroa dig inte om du får onormala resultat. Det rekommenderas att upprepa analysen för barnet 5-7 dagar efter att ha påverkat externa faktorer.

När överskattade indikatorer identifieras igen utförs en storskalig diagnostisk undersökning av en liten patient för att fastställa en diagnos. Orsakerna till ökningen av koncentrationen av basofila granulocyter liknar de hos vuxna patienter..

Vad betyder detta när basofiler sänks hos en vuxen?

En måttlig minskning av indikatorn mot bakgrund av terapi med högt innehåll av basofila granulocyter är ett tecken på korrekt valda behandlingsmetoder.

I de flesta fall har en minskning av nivån av basofiler i blodet inget diagnostiskt värde. Undantaget är fall där det finns en fullständig frånvaro av basofiler och en minskning av alla leukocytceller.

Möjliga orsaker till sådana blodförändringar:

  • utarmning av kroppen mot bakgrund av kroniska patologier;
  • undertryckande av immunsystemet
  • uttalad fysisk eller emotionell stress;
  • funktionsstörningar i det endokrina systemet och störningar av den normala hormonella bakgrunden. Till exempel ett överskott av sköldkörtelhormoner eller den främre hypofysen;
  • biverkningar från behandling med prednisolon;
  • minskad hematopoetisk funktion i benmärgen;
  • akut stadium av lunginflammation.

Om 0 (noll) anges i kolumnen "basofiler" i analysresultaten för en vuxen eller ett barn, kan detta vara en variant av den fysiologiska normen. I avsaknad av patologiska symtom kräver tillståndet inte läkarvård. Det erforderliga antalet basofila granulocyter produceras av benmärgen efter behov.

Hur man sänker dina basofila nivåer?

All behandling ska ordineras uteslutande av en specialist. Terapikomplexet bestäms av den underliggande sjukdomen som orsakade en minskning eller ökning av basofila celler.

Om avvikelsen från normen är obetydlig, förskrivs ett komplex vitaminer till patienten. Till exempel har B-vitaminer en positiv effekt på hematopoiesprocessen och reglerar antalet celler av leukocyt-subpopulationer..

Du kan också få vitaminer från maten, till exempel:

  • nötkött och slaktbiprodukter (lever, njurar, tunga);
  • fläsklever;
  • kanin;
  • äggulor av kyckling;
  • skaldjur (skaldjur, ostron, krabbor);
  • fisk (sill, makrill, chumlax);
  • fermenterade mjölkprodukter (kefir, yoghurt, keso);
  • salladsblad;
  • spenat;
  • gröna lökar.

Regelbunden användning av dessa produkter hjälper till att förhindra utveckling av anemi..

Om patienten tog mediciner, bör de avbrytas och analysen upprepas. Det är möjligt att det är läkemedel som orsakar en ökning av koncentrationen av basofila granulocyter..

Vid infektiösa infektioner är det nödvändigt att initialt genomföra en antiviral terapi. Den etiologiska tillhörigheten för det infektiösa medlet bestäms: virus, bakterier eller mikroskopiska svampar.

Om en bakteriell infektion upptäcks utförs ett ytterligare test - ett antibiotikogram som gör att du kan välja det mest effektiva läkemedlet. Terapi av en virusinfektion består av utnämningen av antivirala och immunstimulerande läkemedel. Blandad infektion innefattar val av olika grupper av läkemedel. Svampsjukdomar behandlas på samma sätt som bakterieinfektioner, endast med användning av antimykotika.

Sammanfattning

  • en ökad nivå av basofiler observeras som regel när en person kommer i kontakt med ett allergen. Att begränsa kontakten med honom leder till normalisering av laboratorieindikatorn;
  • med den otvetydiga uteslutningen av allergier och infektiös kontaminering utförs en ytterligare studie för att identifiera onkologiska lesioner i lymfkörtlarna och benmärgen;
  • basofiler sänks hos en vuxen på grund av hormonell obalans, tar kortikosteroider eller stressande situationer;
  • terapi av ett högt eller lågt antal basofiler utförs genom att eliminera orsaken som orsakade detta tillstånd.
  • Om författaren
  • Senaste publikationer

Examen, 2014 tog hon examen med utmärkelse från Federal State Budgetary Educational Institution of Higher Education Orenburg State University med en examen i mikrobiologi. Examen för forskarutbildningen vid Orenburg State Agrarian University.

2015. vid Institute of Cellular and Intracellular Symbiosis of the Ural Branch of the Russian Academy of Sciences godkände ett avancerat utbildningsprogram under det ytterligare professionella programmet "Bakteriologi".

Vinnare av den allryska tävlingen för bästa vetenskapliga arbete i nomineringen "Biological Sciences" 2017.

Om basofiler är förhöjda hos en vuxen, vad betyder detta?

Basofiler i blodprovet presenteras oftast som procenttal i leukocytformeln och inte som det absoluta innehållet av basofiler. Detta är logiskt, eftersom de agerar i kombination med resten av leukocyterna, som undertrycker aggressiva element som har kommit in i kroppen..

Till exempel, basofiler, genom att släppa en faktor som kallas kemotaxi, "inbjuder" eosinofiler till platsen för inflammation eller allergisk reaktion för att bekämpa deras orsak. Konventionellt har basofiler, trots sitt lilla antal, tilldelats rollen som en partiell regulator av leukocytinsatser för att eliminera inflammationsfoci.

Basofiler tenderar att delta i organisationen av en akut allergisk reaktion mot effekterna av allergener, som kallas anafylaktisk chock. Eftersom chock är en omedelbar typ av reaktion, bör personer som kämpar med allergier veta i förväg vad de ska göra om detta tillstånd uppstår..

Vad är basofiler

Basofiler uppträder övergående i blodet. Det vill säga för dem är det uteslutande ett transportmedium som de kommer in i efter att ha bildats i benmärgen. De cirkulerar i blodet i flera timmar och flyttar sedan till vävnader..

Basofila funktioner

Basofiler innehåller i stora mängder:

  • histamin (den huvudsakliga medlaren för allergiska reaktioner, som i form av ett komplex med heparin ackumulerar basofiler och mastceller);
  • heparin (förhindrar blodkoagulering, det vill säga det är ett direkt antikoagulerande medel);
  • serotonin (en viktig neurotransmittor, det så kallade "lyckahormonet");
  • leukotriener (medlare av reaktioner av allergisk och inflammatorisk karaktär. De spelar en viktig roll i patogenesen för utveckling av bronkialastma, eftersom de är ansvariga för uppkomsten av bronkospasm).

Basofiler innehåller också prostaglandiner. De är viktiga hormonliknande ämnen som:

  • delta i det inflammatoriska svaret och pyrogena reaktioner (temperaturökning);
  • öka känsligheten för smärta
  • främja vasodilatation (utvidgning av blodkärlets lumen);
  • minska trombocytaggregering;
  • delta i regleringen av livmodersammandragningar hos gravida kvinnor etc..

Dessutom kan basofiler aktivt utsöndra den eosinofila kemotaxifaktorn. Detta är ett ämne som främjar den snabba migrationen av eosinofiler i fokus för en allergisk reaktion eller inflammation.

Verkan av basofiler vid allergier liknar mastcellernas arbetsmekanism.

Med utvecklingen av en omedelbar överkänslighetsreaktion börjar basofils aktiva rörelse till platsen för allergenens största ansamling. Efter detta börjar degranuleringsprocessen, immunglobulin E fungerar som en utlösande mekanism för destruktion av basofilgranulat..

Efter frisläppandet av medlare börjar det:

  • aktiv bindning av allergenet;
  • utveckling av ett inflammatoriskt svar;
  • ökat blodflöde vid reaktionsstället;
  • reglering av blodproppar;
  • lokal ökning av permeabiliteten hos kärlväggarna;
  • migrering av andra celler (eosinofiler, monocyter, neutrofiler) i fokus, som svar på frisättningen av kemotaxifaktorer.

Graden av basofiler i blodet

Baserat på vikten av de funktioner som basofiler utför, skulle man anta att deras kvantitativa värde i blodprovet (det vill säga det absoluta innehållet av basofiler) kommer att ha ett viktigt diagnostiskt värde. Detta är dock inte riktigt sant.